На допомогу учням8 клас. Тема "Птахи"

Пристосування птахів до польоту.

 Політ — надзвичайно цінне придбання, що дає птахам можливість:
— рятуватися в повітрі від наземних хижаків;
— з повітря відшукувати й переслідувати наземну здобич, знаходити місця годівлі й водопою й користуватися ними навіть на значній відстані від свого житла;
— улаштовувати житла в місцях, недоступних для інших тварин — ворогів і конкурентів;
— робити сезонні перельоти, гніздитися влітку навіть у полярних країнах, а на зимівлю відлітати до теплих країв.
Для польоту необхідна значна перебудова усього організму; побудова літального апарата, наявність теплих покривів — оперення, пристосування кістяка, мускулатури, дихальної, травної, видільної й кровоносної систем, пристосування органів чуття, нервової системи й вищої нервової діяльності. Необхідно не лише мати літальний апарат і пристосований до польоту організм, але й уміти користуватися польотом.
Треба, однак, мати на увазі, що повітря для птахів — це лише середовище для подолання, а не середовище існування. Хоча пристосованість деяких птахів до повітря настільки велика, що вони й годуються, а деякі можуть спати й спаровуватися в повітрі (наприклад, стрижі), але розмножуються птахи все ж таки на землі, та й взагалі існувати без землі не можуть.
Для польоту необхідне: подолання сили тяжіння — піднімальна сила й поступальний рух — сила тяги.
У польоті по інерції з нерухомо розпростертими крильми птах подібний до планера (вірніше, звичайно, навпаки). Сила тяги вже прикладена — це інерція попереднього розгону. Піднімальна сила, що переборює силу тяжіння птаха, виникає внаслідок відбиття донизу зустрічного потоку повітря похилими площинами крил і хвоста.
При ковзному польоті піднімальна сила створюється навіть не стільки нахилом крила назад, скільки різницею тиску на верхню й нижню поверхні крила обтікаючих його струменів повітря.
Для пасивного польоту дуже важливі течії повітря, що сходять від нагрітих поверхонь (звернених до сонця схилів тощо). Сильні висхідні течії можуть навіть піднімати птаха, що летить.
При маховому, активному польоті крила рухаються у вертикальній площині.
При посадці птахи, як і літаки, відчувають труднощі через надлишкову швидкість і змушені гальмувати, повертаючись площиною крил і хвоста проти руху. Іноді при цьому вони роблять сильні змахи крильми назустріч руху.

Швидкість польоту у птахів досить різна. Середня швидкість коливається від 20—25 (у голуба й ворони) до 60—75 км/год. (у качок і соколів). Альбатроси можуть летіти (при попутному вітрі) зі швидкістю 100 км/год., ластівки досягають швидкості 30—40 м/с (110—120 км/год.), а стрижі до 50 м/с (близько 200 км/год.). Пікіруючи на здобич, сокіл сапсан мчиться зі швидкістю близько 350 км/год.

Презентація "Фотосинтез"

Матеріали до теми "Черви" - Біологія 8 клас