Велика екологічна стежка

Характеристика екологічної стежки з описом екскурсійних об’єктів на маршруті
Екологічна стежка «Первозванівський заказник» проведе найцікавішими місцями ландшафтного заказника.
На маршруті є вісім зупинок: «Екостежка», «Яр»,«Джерело», «Ліс та його мешканці», «Зупинка відпочинку», «Степові схили», «Первоцвіти», «Прісна водойма».

1 зупинка «Екостежка»
Перша зупинка екостежки знайомить з самим маршрутом, з його доцільністю, з основними відомостями про заказник. Екостежка створена так, що повертається до першої зупинки зробивши коло. На кожній зупинці є своє обладнання, що включає інформаційні щити, таблички, зони відпочинку, екологічні знаки. 
2 зупинка «Яр»
Зупинка допоможе ближче познайомитись з геологічною будовою заказника. Тут добре простежується вихід на поверхню материнської породи, суглинків, глини. Будівнича діяльність льодовика та руйнівна робота весняних паводків визначили складний характер навколишнього рельєфу. Зростання ярів – велике екологічне лихо, що може зруйнувати сам заказник. Його заліснення, збереження вже заліснених територій та берегозміцнення водойм – нагальна потреба. 
3 зупинка «Джерело»
Джерела – уособлення щедрості землі, місця, де мандрівник не лише вгамує спрагу, а й залишить добрий слід. Обов’язок кожного розчищати джерела, робити їх придатними для використання людьми. Джерело – це маленька артерія, яка живить великі ріки та моря, це щедрий дар природи чистої питної води.
4 зупинка«Ліс та його мешканці»
Зупинка знайомить з зеленим храмом екостежки. У заказнику переважають типові угрупування широколистяного лісу ( з переважанням дуба звичайного, супутниками якого є липа серце листа, клен гостролистий, клен татарський) з добре розвинутим деревним, чагарниковим та трав'янистим ярусом. На корі дерев трапляються листуваті лишайники, що свідчить про чисте атмосферне повітря в цій місцевості. В лісі відмічена чисельна популяція дзвоників ріпчастовидних та поодинокі екземпляри дзвоників персиколистих, які потребують охорони в межах області.
Обступи мене ліс!
Я тихо з тобою побуду.
Нахилися до мене,
Дай жменьку суниць.
Подивлюсь я на сонце,
Поклонюся знайомому дубу,
Розпитаю як справи 
У сосен, у звірів, у птиць…
Ліс – сторож природи, втрата кожного дерева призводить до збільшення руйнівних процесів, до збіднення рослинного і тваринного світу, до порушення тонкого міжвидового зв’язку у природі. Ліс дає притулок численним гризунам, козулям, різноманітним птахам та комахам.
5 зупинка «Зупинка відпочинку»
Зупинка створена з метою ознайомлення відвідувачів з правилами перебування в довкіллі, показу зразкового вогнища та заходів рекультивації землі на місці застарілих багать, дає можливість наголосити на небезпеці забруднення місцевості сміттям, побутовими відходами. Перебування серед природи сприяє зближенню з нею, виховує в людини певну екологічну культуру. 
6 Зупинка «Степові схили»
Ця зупинка знайомить з степовими представниками рослинного та тваринного світу. На степових схилах знайшли притулок  ящірки, ховрахи, польові миші, гніздяться жайворонки та перепели, куріпки. В трав'яному покриві схилів представлені шавлія лучна, парило звичайне, гадючник звичайний, буквиця лікарська, суниці зелені, волошка скабіозовидна. На верхівці схилів знайдені екземпляри регіонально рідкісного виду – ломиносу цілолистого. На степових схилах представлені чисельні популяції лікарських рослин – звіробою звичайного, чебрецю Маршала, парила звичайного, буркуна лікарського, підмаренника справжнього, моркви дикої.
7 зупинка «Первоцвіти»
На зупинці зустрічаються багаті популяції проліски сибірської, горицвіту весняного,рясту, медунки, пшінки весняної, гіацинтика блідого, брандушки весняної, шафрану сітчастого, які створюють неповторні килими різноманітних кольорів та відтінків. Саме завдяки цим рослинам і був створений заказник, адже більшість з них потребують охорони на державному та регіональному рівнях. 
8 зупинка « Прісна водойма»
Ця зупинка знайомить знайомить учнів з представниками рослинного та тваринного світу, життя яких тісно пов’язане з водою. Водяні рослини є частиною життєвого середовища для тварин водойм. Цікавим об’єктом для спостереження є молюски. У прісній водоймі поширені представники класу Двостулкові: беззубка, скойка, перлівниця звичайна, дрейсена річкова.  Є види, які належать до класу Черевоногі: лужанка, котушка роговидна, ставковик великий.
Поширеними мешканцями водойми є комахи. Широко представлені види тварин, які належать до надкласу Риби, класів Земноводні і Плазуни.